Kalėdinis laikotarpis – labai aktyvus ir emocijų kupinas metas, kai reikia atlikti galybę darbų, daug kur dalyvauti, viską suspėti. Tačiau ne veltui prieššventinis laikas vadinamas ypatingu: šį šurmulingą bruzdėjimą, bėgimą ir lėkimą dažniausiai lydi šypsenos, vidinis džiugesys, gera ir pakili nuotaika. Kaip ją išlaikyti iki pat laukiamiausių metų švenčių?
Gaminkite dovanas artimiesiems ir dekoruokite namus
Kalėdos yra metas, kai norisi dalintis ir dovanoti. Nors mintis apie dovanas – jauki ir maloni, tačiau neretai susiduriame su kasmet kylančia ta pačia problema-klausimu: ką gi šiemet dovanoti vienam ar kitam artimiausiajam? Kaip bebūtų keista, labai dažnai grįžtame prie to paties – prekybos centruose prekiaujamų kūno priežiūros rinkinių, žvakių, šventinių servizų, kalėdiškai įpakuotų saldumynų. Kaip nuo to pabėgti ir susikurti ypatingesnį bei originalesnį dovanų ieškojimo ritualą? Ogi gaminti dovanas ir įvairias dekoracijas patiems! Jūsų artimieji džiaugsis puikiomis ir vertingomis dovanomis (kas neapsidžiaugtų originaliai supakuota arbata, kvepiančiu rankų darbo muilu ar artimojo pasiūtomis pirštinėmis?), o Jūs – prasmingai su visa šeima praleistu prieššventiniu laiku.
Kad vakarai, grįžus po darbų, mokyklų ir darželių būtų smagesni, galite ne tik gaminti dovanas artimiesiems, bet ir šventiškai papuošti namus savarankiškai pagamintomis dekoracijomis.
Kelios smagios dovanų ir kalėdinių dekoracijų idėjos, kurias galėsite įgyvendinti visa šeima:
Gaminkite desertus ir gėrimus
Kad namai kvepėtų Kalėdomis, o Jūs visuomet būtumėte pasiruošę priimti būrį draugų, sutarkite su šeima bent porą kartų per savaitę pagaminti vis naują kvapnų desertą ar dar neragautą sulčių gėrimą, kokteilį. Jūs ne tik turėsite galimybę paragauti įvairiausių gardumynų, bet ir praleisite smagų laiką su savo vaikais. Juk niekam taip nepatinka barstytis miltais, minkyti tešlą ir spausti formeles, kaip vaikams. Leiskite jiems įsitraukti – juk kalėdinis metas tobulai tinka artimesniam ir šiltesniam šeimos bendravimui.
Kalėdiniu laikotarpiu itin populiarūs imbieriniai sausainiai, obuolių pyragai, desertai su mandarinais. Keletas kalėdinių desertų ir sausainių receptų idėjų:
Žaiskite žaidimus
Žaisti žaidimus – viena maloniausių veiklų tiek vaikams, tiek suaugusiems. Tik neretai suaugę tai pamiršta. Tereikia įsitraukti – būtinai išmėginkite. Jūs net neįsivaizduojate, ką vaikams reiškia matyti žaidžiančius, besijuokiančius ir laimingus tėvus!
Žaisti su visa šeima galite tiek prieššventiniu laikotarpiu, kai vakarai šalti ir tamsūs, tiek šventės metu. Dar smagiau, jei į šią veiklą įsitraukia ir draugai, kaimynai ar seneliai. Žaisti galima nuo šaradų iki slėpynių, nuo žodinių žaidimų iki aktyvių estafečių.
La Familia yra parengusi ilgą sąrašą žaidimų, kuriuos galite originaliai adaptuoti savo artimųjų ratui: Vaikiški žaidimai.
Žiūrėkite filmus
Kai kieme žvarbu, o sniego nėra (čiuožti rogutėmis nuo kalno daug smagiau, nei sėdėti namie), vakarus visuomet smagu praleisti jaukiai sukritus ant sofos ir gurkšnojant šiltą arbatą. O jei dar randate visai šeimai tinkantį ir įtraukiantį filmą – vakaras tikrai puikus.
Daug kas mano, jog laikas prie televizoriaus – neprasmingas. Dėl to ginčytis tikriausiai neverta. Tačiau kai šalia – visa šeima, atmosfera – jauki ir maloni, o rodomas filmas kelia teigiamas mintis, kodėl gi nepasimėgauti tokiu laisvalaikiu – atpalaiduojančiu ir jungiančiu?Filmų, kuriuos gera žiūrėti drauge su visa šeima, sąrašas: Geriausių filmų šeimai top 15.
Skaitykite literatūrą
Tiems, kurie griežtai nusistatę prieš technologijas ir ekranus, siūlome kitą išeitį: skaitykite. Skaitykite garsiai, skaitykite tyliai. Skaitykite sau ar visai šeimai. Juk visuomet intriguoja įdomios istorijos, ypač kai vaikai gali jas vaidinti ar sekti kartu.
Suorganizuokite skaitovų konkursą. Šmaikšti idėja, sukelsianti daug juoko, yra skaityti sunkius, techninio pobūdžio tekstus, talpinamus transporto priemonių detalių kataloguose, etiketėse, įvairiose instrukcijose. Jei užduotis pasirodo per lengva, galima siūlyti sunkesnį skaitymo būdą: imituojant TV žinių vedėjus, praleidžiant kas antrą žodį ir pan.
Prieš miegą vaikams skaitykite jų mėgstamą literatūrą. O galbūt mažieji jau skaito patys? La Familia jau publikavo straipsnį, su kokia literatūra vertėtų supažindinti mažuosius knygų mėgėjus. Jį skaitykite čia: Ką skaityti vaikams.
Mėgaukitės žiemos pramogomis
Žiema asocijuojasi ne tik su Kalėdomis, jų laukimu, bet ir su įvairiomis pramogomis sniege. Geriausi mūsų vaikystės atsiminimai apie žiemą – kalnas, rogės, sniego angelai ir raudonos nosys. Nepaskęskite darbų gausoje – raskite laiko pasimėgauti žiemos malonumais ir aktyviomis pramogomis gryname ore.
Jei rogutės ir sniego seniai nebeteikia džiaugsmo, drauge su visa šeima apsilankykite Liepkalnio pramogų parke. Čia įrengtos įvairaus sudėtingumo slidinėjimo trasos, tad net ir mažiausieji slidinėtojai turės galimybę saugiai išmėginti aktyvią ir smagią žiemos sporto šaką. Maža to, nuo Liepkalnio viršūnės atsiveria nuostabi žiemiško Vilniaus panorama – tikras malonumas akims.
Daugiau idėjų, ką veikti Vilniuje žiemą.
Padarykite gerą darbą
Nors gerus darbus daryti reikėtų dažniau nei kartą metuose, tačiau dažniausiai susigriebiame tik prieššventiniu laikotarpiu, kai atmosfera kupina jaukumo ir gėrio. Tačiau ir tai yra gerai.
Drauge su visa šeima apsilankykite senelių namuose, nuvežkite jiems savo rankomis gamintų dovanėlių. Parodykite savo vaikams, kad rūpestis kitais – didelė vertybė.
Taip pat galite aplankyti mažylius globos namuose – jiems itin trūksta šilumos ir dėmesio. Pasiūlykite vaikams surinkti nenaudojamų žaislų ir išaugtų rūbelių, kuriuos jie norėtų padovanoti globos namų gyventojams. Taip ugdysite atsakingus, empatiškus ir mylinčius vaikus.
Gyvūnų prieglaudos – dar viena vieta, kurią verta ir visuomet malonu aplankyti. Kas čia žino, gal šventinės nuotaikos užvaldyti nuspręsite papildyti šeimos pajėgas ir priglausti vieną prieglaudoje besiglaudžiantį gyventoją? Net jeigu ir nesiruošiate nieko parsivežti į savo namus, dėmesys, meilė ir parama visuomet labai svarbi.
Keliaukite į šiltus kraštus
Jei žiemos šalčiai Jums nepatinka, puola virusai, o užšalę automobilio langai varo į neviltį, visuomet galima rasti išeitį. Keliaukite ten, kur šilta. Žinoma, su visa šeima. Juk kalėdinis laikotarpis – net jeigu jis ir ne prie apšerkšnijusio namų lango, o ant įkaitusio smėlio – tai šeimos artumo, bendrystės laikas.
Kur keliauti žiemą? Bet kur: Kanarų salos, Turkija, Egiptas, Indija, Balis, Fidžis, Australija ar Margaritos sala nekantriai Jūsų laukia. Kai Lietuvoje druskos mišiniais barstomi keliai, šiuose kraštuose puoselėjami paplūdimiai ir blizginami gultai. Keliaukite, kur tik širdis geidžia ir galimybės leidžia.
Jeigu turite dvejonių ir baimių keliauti su vaikais, štai Jums patvirtinimas, kad keliauti su mažiaisiais ne tik kad įmanoma, bet ir nepaprastai smagu: Kelionės su vaikais: misija įmanoma.
Sukurkite šeimos svajonių ir idėjų lentą
Laukdami naujųjų, visi apgalvojame, ką nuveikėme, ko pasiekėme šiemet. Lygiai taip pat susimąstome, ko tikimės, kokie planai ir iššūkiai laukia mūsų artėjančiais metais. Tai puiki proga visai šeimai sukurti svajonių ir idėjų lentą, kurioje galima klijuoti / piešti / lipdyti viską, kas išreiškia asmeninius ar bendrus norus, vizijas, troškimus ir viltis kitiems metams.
Pasiruošę didelių lapų, lipdukų, žurnalų iškarpų, nuotraukų, pieštukų, dažų, kurkite planus, ką norėtumėte drauge nuveikti kitais metais. Tegul ši norų lenta Jums primena, kur nuvykti, ką pamatyti, ko išmokti. Kurdami svajonių lentą, turėsite puikią progą įsigilinti į vienas kito poreikius, norus ir jausmus.