Sunkus ir skausmingas šlapinimasis, silpna, varvanti šlapimo čiurkšlė, įkyrus naktinis noras šlapintis – su tokiomis problemomis susiduria daugelis vyrų. Dažniausiai prostatos bėdos kamuoja vyresnius vyrus, tačiau urologai tvirtina, kad vyrų, besikreipiančių dėl prostatos problemų, amžius jaunėja. Kodėl? Ir su kokiomis prostatos problemomis dažniausiai susiduria vyrai?
Gerybinė prostatos hiperplazija
Prostata – tai žemiau pūslės esanti ir šlaplę gaubianti kaštono dydžio liauka. Jos gaminamas sekretas skystina spermą ir leidžia jai ištekėti ejakuliacijos metu. Įprastai vyrams nuo maždaug 40 metų prostata pradeda po truputį didėti. Prostatai plečiantis, vyrai ima šlapintis plona srovele, o pats procesas tampa sunkus, šlapinamasi dažnai ir tik po truputį. Daugeliu atveju šią būklę lemia hormoniniai pokyčiai: mažėjant testosteronui, daugėja moteriškų hormonų, didinančių hiperplazijos riziką. Gerybinė prostatos hiperplazija – tai liga, kurios negydant, dažnai sutrinka erekcija, gali vystytis šlapimo takų infekcijos, šlapimo pūslės akmenligė ir kitos ligos. Pajutus pirmuosius požymius, tokius kaip šlapinimasis plona srovele, dažnas naktinis kėlimasis į tualetą, vertėtų kreiptis į urologą.
Prostatitas
Prostatito – prostatos uždegimo – simptomai dar rimtesni: už kapšelio juntamas sunkumo pojūtis, šlapinimasi skausmingai, juntamas skausmas pilvo ir nugaros apačioje, sėklidėse, tarpvietėje. Kartais šlapime būna kraujo priemaišų, drumzlių, jaučiamas pakitęs šlapimo kvapas. Prostatos uždegimas dažnai kyla dėl lytiniu keliu plintančių infekcijų. Kartais ligą gali išprovokuoti ir aktyvi mankšta pilna pūsle.
Prostatos ligų priežastys
Nors amžius ir hormoniniai pokyčiai turi didžiausią įtaką prostatos būklei, tačiau šiandien vyrų, besikreipiančių dėl prostatos problemų, amžius vis jaunėja. Jaunesniems nei 40 metų vyrams prostatos problemas gali lemti šlapimo pūslės ar šlaplės infekcijos, lytiniu keliu plintančios bakterijos, lytinių organų pažeidimai, traumos, chirurginės procedūros, taip pat riebus maistas, pasyvus ir nejudrus gyvenimo būdas, silpnas imunitetas.
Kas padeda išvengti prostatos ligų?
- Prostatitą ir kitas prostatos ligas gydyti turi gydytojas. Tačiau kelią ligoms užkirsite ar simptomus sušvelninsite, jei į racioną įtrauksite daugiau vaisių ir daržovių, produktų, turinčių seleno, cinko ir nesočiųjų riebiųjų rūgščių (šių rūgščių yra sėmenų aliejuje).
- Vartokite daug vandens.
- Vartokite maisto produktų, kuriuose yra vitaminų A, C, E, flavonoidų, beta karotino, magnio.
- Venkite rafinuotų angliavandenių, riebių produktų.
- Vartokite daug pomidorų. Pomidorai aprūpina organizmą likopenu, saugančiu nuo prostatos vėžio.
- Padidėjusią prostatą teigiamai veikia produktai, kuriuose yra amino rūgšties: lęšiai, riešutai, kukurūzai.
- Dažnai vaikščiokite. Sėdint prostata yra spaudžiama. Dirbantiems sėdimą darbą patariama reguliariai atsistoti ir pasivaikščioti.
- Šlapinkitės vos pajutę norą.
- Pamėginkite šlapintis sėdėdami ant tualeto. Taip šlapimas lengviau pasišalina, pūslė maksimaliai ištuštėja.
- Pagerinti prostatos būklę galima sauja nekepintų moliūgų sėklų per dieną.
- Saikingas alkoholio vartojimas mažina gerybinės prostatos hiperplazijos riziką, švelnina simptomus.
- Kraujotaką dubens srityje gerina reguliari ejakuliacija. Ejakuliacija mažina skysčių spaudimą viduje.
- Šiltas vanduo gerina prostatos kraujotaką, mažina pabrinkimą ir uždegimą. Dažniau lepinkitės šiltomis voniomis.
- Išmėginkite kontrastinio vandens terapiją. Kraujo pratekėjimą į prostatą gerina sėdimoji vonia. Kontrastinę sėdimąją vonelę pasidarykite kasdien arba kas antrą dieną.
- Padidėjus prostatai, padėti gali vaistažolė gyslotis. Gysločių lapuose yra cinko, palaikančio vyriškųjų hormonų pusiausvyrą.
Kada kreiptis į gydytoją?
Ligos savarankiškai nenustatinėkite ir į gydytoją kreipkitės, jei:
- norite dažnai šlapintis, tačiau šlapimo srovė labai silpna,
- šlapintis sunku,
- šlapinantis jaučiate skausmą,
- šlapime yra drumzlių, kraujo priemaišų ar pūlingų išskyrų,
- karščiuojate, skauda nugaros apačią, pilvo apačią ar ji patinusi,
- Jaučiate skausmą tarpvietėje, sėklidėse,
- Negalite šlapintis, kenčiate skausmą.