„Negaliu dirbti, negaliu miegoti, negaliu net valgyti… Neramu, liūdna ir pikta.” Taip Rusijai užpuolus Ukrainą jaučiasi daugelis lietuvių ir europiečių. Kaip pabėgti nuo slegiančių minčių ir grįžti į daugiau mažiau įprastą gyvenimą? Trumpa apžvalga to, ką šiandien interneto platybėse pataria patyrę psichologai.
Dirbkite tai, ką mokate geriausiai. Ir dirbkite daug
Darbas padeda pabėgti nuo blogų ir slegiančių minčių. Susikoncentruokite ties tuo, kas Jums sekasi, ką mėgstate. Jei esate konditeris, kepkite, eksperimentuokite ir vaišinkite, džiuginkite artimuosius bei kaimynus. Jei dirbate darželyje, būkite geriausias darželio auklėtojas pasaulyje: kas dienai sugalvokite naujų užduočių, konkursų, įdomių istorijų vaikams. Jei dirbate aptarnavimo srityje, daugiau kalbėkitės, bendraukite su klientais. Jei kuriate aksesuarus, sukurkite jų trims mėnesiams į priekį. Vėliau sau už tai padėkosite. Kuo produktyviau dirbsite, tuo mažiau laiko liks negatyvioms mintims.
Padarykite tai, kas leis Jums jaustis ramiau
Jei jausitės ramiau nusipirkę konservų ar kruopų – pirkite konservus ir kruopas. Jei Jums bus ramiau visai šeimai užsakius naujus asmens dokumentus, būtinai tai padarykite. Jei norisi susidėti išvykimo krepšį su svarbiausiais daiktais, susidėkite. Atlikite viską, kas Jums padės jaustis saugesniems ir ramesniems.
Kontroliuokite informacijos srautą
Kasdien sekti aktualijas ir žinias labai svarbu. Tačiau nepersistenkite, neleiskite sau paskęsti informacijos jūroje. Kontroliuokite laiką, kurį praleidžiate prie ekranų. Nepamirškite, kad Jus stebi Jūsų vaikai.
Praleiskite daugiau laiko gamtoje
Tai padės atitrūkti nuo nuolatinio informacijos sekimo socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje. Ieškokite pirmųjų pavasario apraiškų, mėgaukitės grynu oru, gamtos vaizdais.
Veikite
Veikimas yra puiki priemonė pabėgti nuo slogių minčių ir įveikti patiriamą stresą. Jei norisi, dalyvaukite arba organizuokite renginius, akcijas, skirtas palaikyti Ukrainą. Aukokite organizacijoms, besirūpinančioms pagalba nukentėjusiems nuo karo. Rašykite laiškus į rusų ambasadas ir išreikškite savo poziciją. Ieškokite bendraminčių.
Negatyvias mintis keiskite pozityviomis
Šį patarimą įgyvendinti nėra lengva, tačiau labai svarbu. Pamėginkite per dieną pastebėti ir įvardinti, kas pozityvaus vyksta aplinkoje. Juk tikrai vyksta!
Atlikite ramybės teikiančius pratimus arba sportuokite
Vienas geriausių būdų vyti stresą lauk – užsiimti kvėpavimo, jogos, kitais fiziniais pratimais. Fizinis krūvis atpalaiduoja kūną, nuima įtampą, leidžia užsimiršti, skaidrina mintis.
Daug bendraukite su mylimais ir Jums patinkančiais žmonėmis
Neužsidarykite savyje ir nelaikykite įtampos. Reguliarus pasikalbėjimas su artimaisiais ar bendraminčiais padės išlaisvinti besikaupiantį nerimą, baimę, liūdesį, pyktį ar kitas negatyvias emocijas. Dar labai svarbu kiek įmanoma daugiau bendrauti su vaikais. Jie šiuo metu taip pat patiria didelius išgyvenimus. Dalinkitės jais, kalbėkitės. Ieškokite bendrų veiklų, kurios padės išsklaidyti nerimą ir praleisti laiką pozityviai.