Kaip įveikti sinusitą?

Dalintis

Užsikimšusi nosis, degantis veidas, paraudusios ir patinusios akys, spaudimas kaktos ir skruostų srityje – tokie yra pagrindiniai sinusito simptomai. Jiems atsiradus, apsilankymas gydymo įstaigoje ir specialūs vaistai, ko gero, neišvengiami. Tačiau vos pajutus sinusų paburkimą, nereikia išsigąsti ir pulti į vaistinę. Tai dar ne sinusitas. Pasinaudojus straipsnyje pateikiamais patarimais, galima jo be vargo išvengti.

Kas yra sinusitas?

Sinusai – tai plona plėvele padengtos oro pripildytos ertmės abiejose nosies pusėse. Infekcijai ar uždegimui pažeidus plėvelę, ši paburksta ir užkemša kanalą, kuriuo gleivės patenka į nosį. Ima gamintis gelsvai žalios nosies išskyros. Sergantysis nosyje jaučia spaudimą, keliantį galvos, kaktos, skruostikaulių skausmus. 

Ūminį sinusitą, kuris trunka apytiksliai iki trijų savaičių, dažnai sukelia bakterinės infekcijos, gripas, peršalimas, plaukiojimas nešvariame ar chloruotame vandenyje. Lėtinio sinusito priežastimis neretai tampa dulkės, cigarečių dūmai, kreiva nosies pertvara, alergijos ar grybelinės kilmės infekcijos.

Kaip išvengti sinusito?

Užgulus nosiai, savijautą galite gerinti naminėmis priemonėmis. Toliau aprašyti būdai mažina nosies paburkimą, laisvina kanalus, drėkina gleivinę ir mažina spaudimą.  

Pasitelkite į pagalbą garus

  • Norėdami sumažinti sinusų paburkimą, lįskite į karštą dušą. Kvėpavimas garais valo sinusus, mažina jų pabrinkimą. 
  • Veiksminga priemonė atlaisvinti sinusus ir palengvinti sekreciją – kvėpuoti garais specialioje „garų palapinėje“: užsimeskite ant gavos rankšluostį ir, pasilenkę virš garuojančio dubens su vandeniu ir keliais lašais eukalpitų eterinio aliejaus, kvėpuokite garais. Veidą laikykite maždaug 40 cm nuo dubens su garuojančiu vandeniu. Procedūrą galite kartoti keletą kartų per dieną po 8–12 minučių.

Masažuokite veidą

  • Masažuojant sinusus, mažėja skausmas, į sinusus lengviau patenka kraujas. Stipriais sukamaisiais judesiais spauskite smiliais išorinius šnervių kraštus nosies apačioje. Taip pat masažuokite ir vietą tarp antakių: aukštyn ir žemyn energingai judinkite tarp antakių esančią nosies pertvarą.
  • Norėdami sumažinti spaudimą ir skausmą, spauskite apatiniuose antakių kraštuose, ~2 cm nuo nosies, esančius įdubimus. Taip pat geri spaudimo taškai – skruostikaulių apatinių kraštų centrai. Šie gali būti labai skausmingi, tačiau jų masažas turėtų sumažinti spaudimą ir skausmus. Spauskite taškus apie dešimt sekundžių, tuomet atleiskite ir pakartokite procedūrą dar porą–trejetą kartų.
  • Masažas bus daug efektyvesnis, jei atlikdami spaudimo pratimus kvėpuosite rozmarinų ar eukaliptų eteriniu aliejumi. Į puodelį ar dubenėlį karšto garuojančio vandens įlašinkite du lašus rozmarinų ar eukaliptų eterinio aliejaus. Atlikdami spaudimo pratimus, kvėpuokite garais.

 Valykite ir atlaisvinkite ertmes

  • Valykite nosį pasigamintu druskos tirpalu. Į stiklinę įpilkite šilto vandens. Jame ištirpinkite trečdalį šaukštelio druskos ir ketvirtadalį šaukštelio kepimo sodos. Medicininiu švirkštu pritraukite tirpalo ir, atlošę galvą, vieną šnervę laikydami užkimštą, purkškite tirpalo į nosies ertmę. Po kelių sekundžių švelniai išpūskite nosį ir procedūrą pakartokite kitai šnervei.
  • Nosies sekreciją lengvina ir gleives skystina krienų bei citrinos duetas: lygiomis dalimis sumaišykite šviežiai tarkuotus krienus ir citrinos sultis. Suvalgykite šio naminio vaisto šaukštelį prieš pusryčius ar pietus. Iškart masės nerykite – palaikykite burnoje, kol skonis nebebus toks stiprus. Aitrumas ir rūgštis puikiai mažina spaudimą ir atlaisvina nosies gleivinę.
  • Bakterijas naikina ir nosį valo obuolių sidro acto bei vandens mišinys. Į karšto vandens puodelį įpilkite 2 didelius šaukštus nefiltruoto obuolių sidro acto ir gerkite mišinį keletą kartų per dieną.
  • Vartokite česnaką. Česnakas yra vienas stipriausių natūralių antibiotikų, puikiai kovojantis su infekcijomis. Sutrintą česnako skiltelę išmaišykite penktadalyje puodelio vandens. Medicininiu švirkštu purkškite šiek tiek česnakų tirpalo į kiekvieną šnervę du kartus per dieną. Česnaką galite ir valgyti: sutrinkite porą česnako skiltelių, sumaišykite su dviem šaukštais medaus ir vartokite vaistą keletą kartų per dieną. 

Profilaktinės priemonės

  • Sinusitui kelią užkirsite stiprindami imunitetą. Tai padaryti galite vartodami daug skysčių: vandens, sultinių, arbatų, natūralių sulčių. Vanduo skystina gleives, neleidžia nosiai kimštis, palaiko geriausias viso organizmo funkcijas.
  • Geras poilsis ir kokybiškas miegas stiprina organizmą. Jei nosis užgulta, po pagalve reikėtų pasidėti susuktą rankšluostį – kad galva būtų kiek aukščiau nei įprasta. Tokiu būdu atlaisvinsite sinusus, gleivėms bus lengviau pasišalinti. 
  • Jei užgulė nosį, kuriam laikui atsisakykite pieno produktų, skatinančių gleivių susidarymą.
  • Įsigykite oro drėkintuvą. Nepamirškite drėkintuvą prižiūrėti – neprižiūrimuose drėkintuvuose veisiasi pelėsiai ir grybeliai. Vietoje drėkintuvo galite naudoti šlapią rankšluostį. Nakčiai užmeskite šlapią rankšluostį ant radiatoriaus. Kambaryje bus drėgniau, drėkinsis ir sinusų kanalai.
  • Dažnai gerkite ežiuolių – imunitetą stiprinančio, bakterijas ir virusus naikinančio augalo – arbatą. Nevartokite šios arbatos ilgiau nei 4 savaites, kitaip ji praras savo gydomąjį poveikį.

Įprastai naudojant aprašytas priemones sinusito simptomai nesunkiai įveikiami. Jei vis dėlto savijauta negerėja, nosis užgulta daugiau nei tris savaites – kreipkitės į šeimos gydytoją. Pasitaiko atvejų, kai sinusų infekcija išplinta ir gresia sunkiomis komplikacijomis. 

Rūpinkitės savo sveikata. Būkite sveiki!

Nepraleiskite nieko.
Prenumeruokite naujienlaiškį

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščiasAtgal į parduotuvę