Vaisinių tyrelių receptai

Dalintis

Ilgą laiką kūdikių valgiaraštis apsiriboja tik mamos pienu (arba mišinėliais), todėl visai natūralu, kad meniu papildymas kokiu nors nauju produktu – didelis įvykis tiek tėvams, tiek vaikui. Šiam žingsniui ruošiamasi ilgai ir atsakingai: svarstoma, kokį vaisių pirmiausiai pasiūlyti kūdikiui, domimasi, kaip jį paruošti; ar galima naudoti skirtingus vaisius vienai tyrelei gaminti; koks geriausias tyrelės receptas pirmiesiems bandymams. Pabandysime padėti atsakyti bent į keletą svarbių klausimų kūdikio primaitinimo tema.

Ką reikia žinoti, prieš pradedant ruošti pirmąją vaisinę tyrelę?

 • Dažniausiai vaisių tyrė kūdikiui pirmą kartą siūloma šeštąjį–septintąjį mėnesiais. Jei kūdikis maitinamas mišinėliu, tuomet vaisių tyrę į valgiaraštį galima įtraukti ir anksčiau – penktąjį mėnesį
 • Geriausiai vaisių tyrę į kūdikio valgiaraštį įtraukti jį įpratinus prie pirmųjų daržovių – morkos, bulvės, moliūgo ar kopūsto. 
 • Svarbu vienu metu kūdikį pratinti tik prie vieno naujo skonio. Skirtingus produktus į kūdikio valgiaraštį reikėtų įtraukti palaipsniui, neskubant, kas tris–keturias savaites.
 • Nereikėtų prisirišti prie vieno produkto. Į meniu įvesti naujus produktus labai svarbu: vienas kitą papildydami jie aprūpina organizmą skirtingomis ir reikalingomis maistinėmis medžiagomis.
 • Pratinant kūdikį prie vaisiaus (ar apskritai bet kokio naujo produkto), taikoma trijų dienų taisyklė: pirmąją dieną kūdikiui duodamas 1 šaukštelis naujosios tyrės, antrąją – du, o trečiąją – trys šaukšteliai vaisinės tyrelės. Reikėtų stebėti, ar naujasis produktas nealergizuoja. Taip palaipsniui porcija didinama iki 140–180 g.
 • Svarbu nepamiršti: vieną dieną kūdikiai gali valgyti daugiau, kitą – mažiau. Nereikia versti vaiko suvalgyti visą Jūsų numatytą porciją.
 • Geriausiai rinktis sezoninius vaisius. Nebijokite ruošti tyrės iš kirmino pagraužto obuolio – jis tobulai sveikas: kirminai negraužia cheminiu būdu paveiktų vaisių.

1. Pirmoji obuolių tyrė

Obuolys – puikus pasirinkimas pirmajai vaisinei tyrelei. Tai lengvai virškinamas, retai kada alergizuojantis vaisius, kuriame yra kalio, folio, magnio, kalcio, vitamino C ir A. Kūdikiams obuolių tyrelės galima pasiūlyti jau nuo penktojo mėnesio.

Ingredientai: obuolys, motinos pienas / mišinys

1 būdas. Švariai nuplaukite obuolį. Nulupkite odelę. Supjaustykite griežinėliais, išimkite šerdį su sėklomis. Gražius obuolio gabalėlius sudėkite į dubenį. Užpilkite trupučiu motinos pieno ar mišinėlio. Viską gerai suplakite iki vientisos, skystokos masės.

2 būdas: Švariai nuplautą obuolį nulupkite, išimkite šerdį su sėklomis ir supjaustykite gabalais. Sudėkite obuolio gabalėlius į garų puodą. Patroškintus gabalėlius sutrinkite šaukštu, mikseriu ar smulkia tarka. Kad masė būtų skystesnė, galima įpilti motinos pieno ar mišinio.

Jei tyrelė gaminama šiek tiek vyresniam vaikui, įpratusiam prie įvairesnių skonių, galima panaudoti ir cinamoną. Mažiausiems cinamonas – kaip ir bet koks kitas neįprastas prieskonis – gali sukelti alergiją.

2. Obuolių ir bananų tyrė

Kūdikiui įpratus prie obuolio, į tyrės sudėtį galima įtraukti ir banano. Bananuose gausu folio, vitaminų A ir C, seleno, fosforo ir kalcio. Bananas lengvai virškinimas, alergijų įprastai nekeliantis vaisius, todėl šis vaisių duetas yra ir skanus, ir saugus kūdikiui.

Ingredientai: 2 saldūs obuoliai, 1 bananas, motinos pienas / mišinys

1 būdas. Du saldžius obuolius ir bananą nuplaukite, nulupkite. Išėmę obuolių šerdis su sėklomis, supjaustykite visus vaisius gabaliukais. Suberkite vaisius į puodą, užpilkite trupučiu virinto vandens ir trumpai pavirkite (apie 10 min.). Suminkštėjusius vaisius sutrinkite mikseriu. Masei paskystinti galima naudoti motinos pieną arba mišinėlį.

2 būdas. Vaisius nuplaukite, nulupkite, pašalinkite sėklų šerdis. Supjaustę obuolius ir bananą, sutrinkite juos mikseriu iki vientisos masės. Jei konsistencija atrodo netinkama, į tyrelę įpilkite truputį motinos pieno ar mišinio.

3. Obuolių ir moliūgo tyrė

Sparčiai besivystančiam mažylio organizmui labai naudingi vaisių ir daržovių deriniai. Obuoliai ir moliūgai – tobulas pasirinkimas, kūdikiui teikiantis plačiausią vitaminų gamą.

Ingredientai: 1 obuolys, nedidelis gabalėlis moliūgo, motinos pienas / mišinys

Produktus nuplaukite, nulupkite, išimkite šerdis su sėklomis. Gabalėliais supjaustytą moliūgą suberkite į nedidelį puodą, užpilkite trupučiu vandens ir virkite, kol suminkštės (iki 10 minučių). Tuomet į puodą suberkite pjaustytus obuolius. Viską pavirkite dar porą–trejetą minučių. Minkštus vaisių ir daržovių gabalėlius sutrinkite mikseriu iki vientisos masės. Paskystinkite motinos pienu ar mišiniu. 

4. Obuolių ir morkų tyrė

Ingredientai: 1 obuolys, 1 morka, motinos pienas / mišinys

Nuplaukite produktus, nuskuskite morką, supjaustykite. Morkos gabalėlius suberkite į nedidelį puodą, užpilkite vandeniu ir virkite apie 10 minučių, kol suminkštės. Tuo metu nulupkite obuolį, išimkite sėklų šerdį, supjaustyite gabaliukais ir suberkite į puodą greta suminkštėjusios morkos. Virkite dar 6–8 minutes. Išvirusius vaisius ir daržoves sutrinkite mikseriu. Jei tyrė per tiršta, įpilkite truputį motinos pieno ar mišinio.

5. Kriaušių tyrė

Įtraukti kriaušę į tyrelių gamybą labai svarbu dėl kriaušėse esančių organizmui itin svarbių medžiagų, tokių kaip kalis ir beta-karotenas, svarbus gerai regai, puikiai odos būklei ir stipriam imunitetui. 

Ingredientai: 2 kriaušės, vanduo / motinos pienas / mišinys

Gerai nuplaukite vaisius. Užvirinkite vandenį nedideliame puode, išjunkite ugnį ir įdėkite į puodą abi kriaušes. Po 45 sekundžių ištraukite vaisius ir nulupkite odelę. Perpjaukite kriaušes per pusę, išimkite sėklų šerdis ir supjaustykite vaisius gabaliukais. Sutrinkite kriaušių gabalėlius mikseriu. Tinkamai konsistencijai gauti galima naudoti truputį virinto vandens, motinos pieno ar mišinio.

6. Kriaušių ir bananų tyrė

Ingredientai: 2 kriaušės ir 1 bananas, vanduo, motinos pienas / mišinys

Nuplaukite vaisius, nulupkite, pašalinkite šerdis su sėklomis. Supjaustytus kriaušių ir banano gabalėlius suberkite į nedidelį puodą, užpilkite ne daugiau kaip puse stiklinės vandens ir lėtai virkite apie 10 minučių. Išvirusius, minkštus vaisius suplakite iki vientisos piurė. Jei reikia, naudokite motinos pieną ar mišinį. 

7. Bananų ir avokadų tyrė

Avokadas – tobulas nesočiųjų riebalų ir vitamino E šaltinis. Banano ir avokado tyrė papildo kūdikių organizmą sveikaisiais riebalais ir kaliu, foliu, fosforu, vitaminais A ir C. Ją galima ruošti kūdikiams nuo 6 mėnesių.

Ingredientai: ¼ avokado, 1 bananas, motinos pienas / mišinys

Nuplaukite vaisius, nulupkite. Į dubenėlį įdėkite ketvirtį minkštojo avokado ir bananą, užpilkite truputį motinos pieno ar mišinėlio. Suplakite masę mikseriu iki vientisos tyrės.

8. Slyvų tyrelė

Slyvose gausų vitaminų (A, C), mineralų (fosforo, magnio, kalcio, kalio), antioksidantų ir maistinių skaidulų, kurios yra puikus pagalbininkas kietėjant viduriams. Jei jūsų kūdikį vargina vidurių kietėjimas, išmėginkite slyvų tyrelę. 

Ingredientai: 5–6 slyvos

Kruopščiai nuplaukite slyvas. Užpilkite jas ką tik užvirusiu vandeniu ir palikite pusei minutės. Suminkštėjusias slyvas nulupkite, supjaustykite nedideliais gabaliukais. Sutrinkite vaisius mikseriu iki vientisos tolygios masės. Motinos pieno ar mišinio greičiausiai neprireiks, nes suminkštėjusios slyvos labai sultingos.

9. Slyvų ir obuolių tyrė

Ingredientai: 4 slyvos, 1 obuolys

Slyvas ir obuolius gerai nuplaukite ir sudėkite į dubenėlį. Užpilkite verdančiu vandeniu (kad apsemtų). Už 45 minučių ištraukite vaisius, nulupkite ir supjaustykite gabalėliais. Vaisius sutrinkite mikseriu iki minkštutės ir lengvos konsistencijos piurė.

Nepraleiskite nieko.
Prenumeruokite naujienlaiškį

0
  0
  Jūsų krepšelis
  Jūsų krepšelis tuščiasAtgal į parduotuvę