Lepūnėlių amžius: ką dovanoti Kalėdoms?

Dalintis

Kalėdos – viena laukiamiausių (tiesa, ir brangiausių) metų švenčių. Dar likus mėnesiui iki Kalėdų visi jau gyvena laukimu: pompastiškai puošiamos miestų gatvės, namai, perkamos vis brangesnės ir gausesnės dovanos, ruošiami įmantrūs kalėdinio stalo valgiaraščiai, darželiuose vykdomos rinkliavos šventės programoms ir dovanoms. Bent mėnesį trunkančios kalėdinės karštligės metu tėvai verčiasi per galvą, siekdami netrukus išvysti spindintį savo vaiko veidą. Bet ar šios pastangos garantuoja sėkmingą ir džiugią šventę?

Evelina, 4 metų Marijos ir 2 metų Jokūbo mama: „Šventinis rytas buvo stebuklingas: vaikai krykštaudami lėkė prie eglutės ir blizgančiomis akutėmis tyrinėjo supakuotas dovanas. Išpakavusi savąją ir pamačiusi mano megztą suknelę, Marija sviedė ją į kitą kambario galą ir pradėjo klykti: „Aš juk prašiau telefono!“. Išgąsdintas brolis pradėjo verkti ir, pamėgdžiodamas seserį, metė savo dar nė neišpakuotą dovaną tolyn. Ypatinga kalėdinė atmosfera išgaravo kaip dūmas“.

Milda, 5 m. Jono mama: „Darželyje nutarėme vaikams dovanoti vienodas dovanas – modelino rinkinius. Gavęs dovaną, Jonas labai susinervino, ėmė garsiai verkti ir skųstis: „Kalėdų senelio prašiau Lego, o kas čia?!“. Nedalyvavome net kalėdiniame vaikų vakarėlyje – buvo tiek daug ašarų ir nusivylimo“.

Inga, 5 m. Jovytės mama: „Darželyje per Kalėdas patys tėvai sprendė, ką dovanoti savo vaikams. Sutarta suma buvo – iki 20 eurų. Padovanojome dukrai dėlionę, kurios ji keletą kartų prašė parduotuvėje, bet tuo metu negavo. Išpakavusi dovaną, ji ilgai ir graudžiai raudojo salės kampe. Nesupratau, kodėl ji taip sureagavo – gal pasikeitė norai, o gal veikė kitos pamatytos dovanos – milžiniškos konstruktorių ir barbių namo dėžės, tikrai gerokai brangesnės nei 20 eurų“. 

Tėvai visuomet tikisi džiaugsmingos vaikų reakcijos į gautas dovanas. Tobulu atveju vaikas turėtų džiaugtis ir sąvaržėle ar trimis apelsinais. Ko tikimės ir ko vis dažniau sulaukiame:

Kodėl vaikams reikia vis didesnių dovanų?

Tai, ko gero, tiek tėvų auklėjimo, tiek visuomenės raidos rezultatas. Tėvai šiandien tapo vaikų įgeidžių tenkinimo įkaitais. Kaip? Ir kodėl vaikai vis dažniau nevertina to, ką gauna? 

Yra daugybė veiksnių, lemiančių vaikų nepasitenkinimą ir staigų poreikių augimą:

  • Vaikų noras gauti viską čia ir dabar. Tiesa tokia: vaikai nebeturi kantrybės laukti. Tėvai, siekdami įtikti savo atžalai, pildo kiekvieną jo norą vos šiai prasižiojus. Neretai tai būna kompensacija už retai drauge praleidžiamą laiką, dažnus barnius namuose, kartais – tėvų vaikystės traumos, kai siekiama elgtis priešingai, nei buvo elgiamasi su jais pačiais.
  • Geresnės tėvų finansinės galimybės. Reikia pripažinti, kad šiandienos kontekste dirbtinis kuklumas atrodo juokingai. Jei tėvai išgali nupirkti brangesnę dovaną, taip ir daro. Kita vertus, net ir ne tokias dideles pajamas turintys tėvai jaučia spaudimą pirkti brangesnę dovaną savo vaikui. Tokį patį spaudimą, kaip nuo dvejų metų vaiką išmokyti raidžių ir skaičių, atpažinti visus Lietuvoje gyvenančius gyvūnus, leisti į Yamahas ir Robotikas. Juolab, kad ir vaikai stebi aplinką, draugus, jaučia tokį patį spaudimą, tad norai ir poreikiai natūraliai auga.
  • Nuolatinis skubėjimas. Šiandien niekas ir niekam neberanda laiko. Dažnai vadovaujamasi tokiomis mintimis, kaip „bus greičiau, jei nupirksiu jam tą žaislą, nei tramdysiu isterijas. Neturiu tam laiko!“.
  • Reklamos įtaka. Vaikai vis daugiau laiko praleidžia prie ekranų, iš kurių juos pasiekia galybė informacijos apie didelius-svarbius-nepamainomus materialius dalykus.

Kad dovana būtų vertinama

  • Pirmiausiai reikėtų vaikams grąžinti laukimą ir ilgesį. Tik laukdamas, vildamasis ir ilgėdamasis jis galės patirti tikrą džiaugsmą. Vaiką pradžiuginti galima ir naminiu tortu ar pasiūtu megztuku – svarbu, kad tai būtų subrandinta, išlaukta vaiko svajonė. Laukimas gali padovanoti ne tik džiaugsmą, bet ir prisiminimą visam gyvenimui.
  • Dovana vaikams ir turėtų būti dovana vaikams. Dažnai tėvai perka tai, kas jiems atrodo šaunu. O jei dar ir brangu – matyt, išties verta. Svarbu nepamiršti, kad nėra reikalo šiaip sau demonstruoti savo finansinių galimybių, jei vaikas tekalba apie mažą lenktyninę mašinėlę ar prisukamą beždžionę. Riedučiai ar dviratis, kuriais vaikas dar nesugebės važiuoti, sudėtingi žaidimai, madingi drabužiai, lavinantys elektroniniai žaidimai – visos dovanos „ateičiai“ turėtų būti atidėtos savam laikui.
  • Rasti laiko savo vaikams, kalbėtis ir dalintis mintimis daug svarbiau nei dovanoti brangias dovanas. Vaikai tai puikiai supranta ir to trokšta. Juk visi tėvai yra patyrę tą nuostabų jausmą, kai vakare, sulaukęs tėvų, mažylis sviedžia savo mėgstamą žaislą žemėn ir puola mamai ar tėčiui į glėbį. Tai puikiai iliustruoja tai, kas vaikui išties svarbu. Jam reikia ne daiktų, o meilės.

Ką dovanoti vaikams namuose?

  • Geriausios yra dovanos, kuriančios prisiminimą. Vaikui galima dovanoti bet ką: kūrybinius rinkinius, konstruktorius, žaislus, drabužius ar net maisto produktus, jei tik šios dovanos atliepia giluminius vaiko poreikius. Jei atsižvelgiama į tai, ko vaikas jau seniai tikisi ir laukia, kas jam svarbu ir ką labiausiai vertina, dovana bus mylima ir vertinama.
  • Smagi veikla drauge su šeima (kelionė į vandens atrakcionų / batutų parką, jodinėjimo, slidinėjimo pamokos, šokolado degustacija, dažasvydis ir pan.) – puiki dovana, kurios paskirtis daugiau emocinė nei materialinė. 
  • Vengti dovanų, susijusių su vaikų išsvajotomis technologijomis, nereikia. Žinoma, jei tai tik užgaida – dovaną galima ir atidėti. Kai vaiko noras turėti kokį nors brangų daiktą yra išlauktas ir atitinka tokius kriterijus, kaip vaiko branda, tinkamas atsakomybės lygis, daikto svarba ir tėvų finansinės galimybės, tuomet dovana yra vertinga ir reikalinga.

Ką dovanoti vaikams darželyje?

Ilgametę patirtį turinti auklėtoja Vilija dalijasi mintimis:

„Patirtis rodo, kad didesnę reikšmę dovanai teikia tėvai nei vaikai. Vaikams svarbiausia būti apdovanotam Kalėdų senelio kiekvienam asmeniškai. O kas dovanojama – ne taip ir svarbu (tai gali būti mažytis atšvaitas, saldainių ar vaisių maišelis – bet kokia smulkmena). Tėvams patarčiau nepamiršti, kad darželyje dovanojama kalėdinė dovana džiugins vaiką, ko gero, tik trumpą akimirką, tad labai išlaidauti nepatarčiau. Jeigu norisi ilgalaikės išliekamosios vertės, be mažojo dovanų maišelio, pasitarus su auklėtoja, galima nupirkti vieną didesnę dovaną į grupę. Tuo žaislu, baldu ar kas tai bebūtų vaikai naudosis ne vienerius metus ir visuomet prisimins, iš kur jį gavo.

Labai norėtųsi, kad Kalėdos vaikams nuo mažens asocijuotųsi su šeimos švente, artumu, bendravimu, šiluma, o ne su brangiais daiktais. Pagalvokime, kas mieliau: draugystės, žaidimų džiaugsmas ir laimės suteikianti smulkmenėlė ar dėmesio stoką kompensuojančios didelės ir brangios dovanos, išstumiančios artumą ir bendrystę“. 

Dovanų idėjos darželiui:

  • Vaisių maišelis,
  • Užduočių knygelė,
  • Knygelė su magnetukais,
  • Kūrybinis rinkinėlis,
  • Mirksinti apyrankė,
  • Grojantis rašiklis,
  • Dienoraščio knygelė,
  • Žaislinis muzikos instrumentas (metalofonas, dūdelė),
  • Modelinas,
  • Lavinamasis žaisliukas,
  • Dėlionė,
  • Žaisminga gertuvė,
  • Krepšelis / kuprinėlė darželiui,
  • Kinetinio smėlio dėžutė,
  • Mini Lego rinkinys,
  • Didesnė dovana į grupę (baldas, rogės, virtuvėlė, garažas, konstruktorius, lenta).

Nepraleiskite nieko.
Prenumeruokite naujienlaiškį

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščiasAtgal į parduotuvę