Išmanieji laikrodžiai vaikams: už ir prieš

Dalintis

Vis daugiau ikimokyklinio amžiaus ir pradinių klasių vaikų nešioja sparčiai populiarėjančius išmaniuosius laikrodžius. Tėvams šis technologinis įrenginys, atliekantis tik svarbiausias funkcijas – skambinti, siųsti balso žinutę, rodyti laiką ir lokaciją – yra tikras išsigelbėjimas nuo priklausomybę ir įvairius psichologinius sutrikimus keliančių telefonų. Tačiau ir išmanieji laikrodžiai vertinami prieštaringai. Kodėl?

Tėvų nuomonės: privalumai ir trūkumai

„Laikrodį Nojui nupirkome prieš pat pirmąją klasę. Nesame 100 proc. patenkinti pirkiniu. Laikrodis labai greitai išsikrauna, dažnai stringa navigacija, todėl vietoje ramybės ir saugumo pojūčio nuolat patiriu stresą: tai kur gi sūnus iš tikrųjų? Dažnai skambinėti ir tikrinti negaliu: girdėjau, kad pradinių klasių mokytoja nelabai patenkinta, kai vaikai į klasę ateina su išmaniuoju laikrodžiu.“ – Milda

„Laikroduką nupirkome šeštojo gimtadienio proga. Į nieką nekeisčiau išmaniojo dukters laikrodžio. Nereikia jokių telefonų su bukinančiais žaidimais ir fotoaparatais. Man svarbiausia, kad bet kada, esant reikalui, galiu su dukra susisiekti. Maža to, man ramu, kai žinau, kur ir kada ji yra. Dabar drąsu leisti jai vienai kieme žaisti. Geras išradimas.“ – Lina

„Vasarą, kai vaikai norėjo šėlti kieme be tėvų priežiūros, savo beveik septynmečiams dvyniams nupirkome garsiuosius „Gudručius“. Tikėjomės jaustis ramūs ir užtikrinti, leisdami vaikams saugiai žaisti. Už tokį laikrodžio pavadinimą gamintoją norėtųsi paduoti į teismą. Laikrodžiai ne tik kad ne „gudrūs”, bet verti šiukšlių dėžės. Nors nustatymus atliekame tvarkingai, informacija atsinaujina labai retai, todėl niekada nežinai, kokią vaiko buvimo vietą šįkart išvysi telefono programėlėje. Kartą mums rodė, jog vaikas, kurį ką tik išleidome į kiemą, yra magistralėje, pakeliui iš Klaipėdos į Vilnių – „Gudrutis“ rodė dviejų dienų senumo informaciją, o ją atnaujino tik dar kitą dieną. Daug kartų rašėme programėlės Pagalbos skiltyje, tačiau jokio atsako nesulaukėme. Gaila išmestų pinigų.“ – Rasa

„Aistė laikrodį naudoja nuo šešerių. Užsakėme jį Aliexpress svetainėje. Tai nėra pats kokybiškiausias išmanusis laikrodis (greitai išsikrauna, kartais stringa garsiakalbis), tačiau savo funkcijas atlieka neblogai. Džiaugiuosi, kad dukra turi galimybę sekti laiką, mokytis atsakomybės ir grįžti laiku. Mums taip pat daug ramiau išleisti ją į mokyklą ar kiemą, žinant, kad bet kada galėsime su ja susisiekti. Laikrodis daug geriau už telefoną – čia nėra nereikalingų funkcijų ir programėlių. Tokio amžiaus vaikui visiškai pakanka žinoti laiką, skambinti ar palikti garso žinutę.“ – Rita

Apibendrinant tėvų patyrimus, akivaizdu, kad visi tariami laikrodžio privalumai, tokie kaip saugumo pojūtis, matant realią vaiko buvimo vietą, ar patogumas paprastai pasiekti savo vaiką, neretai virsta didžiuliu trūkumų kamuoliu: navigacijai užstrigus, informacijai neatsinaujinus, visi netikslumai tėvams kelia stresą, verčia nerimauti, dvejoti. Vietoje to, kad jaustumeisi ramus, tiksliai žinodamas, kur tavo vaikas, baiminiesi, kodėl jo buvimo vieta – visai ne mokykla, o miškas, kuriame savaitgalį vaikštinėjote su šeima. 

Visi tariami laikrodžio privalumai, tokie kaip saugumo pojūtis, matant realią vaiko buvimo vietą, ar patogumas paprastai pasiekti savo vaiką, neretai virsta didžiuliu trūkumų kamuoliu: navigacijai užstrigus, informacijai neatsinaujinus, visi netikslumai tėvams kelia stresą, verčia nerimauti, dvejoti.

Darželio auklėtojos ir mokytojos: įstaigoje išmanieji laikrodžiai nereikalingi

„Yra buvęs atvejis, kai mergaitė (6 m.), kuri turėjo išmanųjį laikrodį, skambino tėčiui, norėdama pasakyti, jog pasiilgo. Tėtis keletą kartų nepakėlė ragelio. Mergaitė supyko, tačiau skambinti nesiliovė. Galiausiai, tėčiui pakėlus ragelį ir rimtu tonu pasakius, jog jis susitikime ir kalbėti negali, mergaitė ėmė šaukti, kad jis jos nemyli, lieti kitus širdgėlos žodžius. Tėčiui padėjus ragelį, mergaitė bandė vėl skambinti, tačiau telefonas jau buvo išjungtas. Tuomet atkaklioji mergaitė puolė skambinti mamai skųsti tėtį, koks jis piktadarys… Padariniai prasti: vaikas patyrė neigiamas emocijas, jautėsi nusivylęs ir nereikalingas, tėvams buvo sutrukdyta darbo diena ir sugadinta nuotaika, o šeimos susitikimas vakare buvo ne pats maloniausias.“ – darželio auklėtoja Evelina.

„Kai vaiką vedate į darželį, jūs tikrai žinote, kur jis yra ir kad jį palikote su žmonėmis, kuriais pasitikite. Reikalui esant, visuomet galite susisiekti su auklėtoja ir pasikalbėti jums rūpimais klausimais, todėl vaikui neštis išmanųjį laikrodį į darželį – neprasminga. Maža to, skambantis laikrodukas gali sutrukdyti kokią nors veiklą: juk nežinote, ar vaikas šiuo metu susikaupęs piešia, žaidžia, muzikuoja. Jei jau nešatės laikrodį į darželį, palikite jį rūbinės spintelėje.“ – darželio auklėtoja Vilija.

„Išmanieji laikrodžiai – kaip  ir telefonai, yra ne būtinoji mokymosi priemonė. Mokyklos dokumentuose apibrėžta, jog ugdymosi laikotarpiu, iki pasibaigiant visoms pamokoms, susisiekimo priemonės yra nebūtinos. Tam, kad klasėje būtų tvarka, o laikrodžiai liktų saugūs, pamokų metu geriausiai juos laikyti kuprinėse, o išimti tik pasibaigus pamokoms. Iškilus problemai ar nutikus svarbiam įvykiui, tėvai gali skambinti mokytojai ir pasikalbėti.“ – pradinių klasių mokytoja Aida.

„Kai vaiką vedate į darželį, jūs tikrai žinote, kur jis yra ir kad jį palikote su žmonėmis, kuriais pasitikite. Reikalui esant, visuomet galite susisiekti su auklėtoja ir pasikalbėti jums rūpimais klausimais, todėl vaikui neštis išmanųjį laikrodį į darželį – neprasminga.“

Sveikatos specialistai: naudokite saikingai

Komentuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė.

„Kaip visuomenės sveikatos specialistai manome, kad tokie įrenginiai vaikams turėtų būti perkami tik įsitikinus jų saugumu. Pirmiausia siūlytume atkreipti dėmesį, ar gamintojas įvertino ir teikia informaciją apie tai, kad įrenginį saugu naudoti ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Tenka išgirsti nuomonių, kad tėvai išmaniuosius laikrodžius vaikams perka dėl to, kad jie nėra pritaikyti žaidimams, todėl yra naudojami tik pagal poreikį (t. y. pažiūrėti laiką, skambinti ir pan.). Jeigu šis įrenginys nesukelia priklausomybės virtualiai tikrovei, tuomet jį rinktis išties protinga.

Kita vertus, kiekvienas elektroninis įrenginys yra elektromagnetinės spinduliuotės šaltinis. Neturime duomenų apie išmaniųjų laikrodžių technines savybes, tačiau, kaip ir bet kuris kitas įrenginys, išmanieji laikrodžiai taip pat sukuria aplink save elektromagnetinį lauką, kuris gali daryti poveikį žmogaus organizmui. Mokslininkai iki šiol nėra nustatę tiesioginio ryšio tarp sveikatos sutrikimų ir tokių įrenginių, kaip išmanieji telefonai, kompiuteriai. Vis dėlto rekomenduotume bet kokiomis technologijomis naudotis saikingai.“

Mokslininkai iki šiol nėra nustatę tiesioginio ryšio tarp sveikatos sutrikimų ir tokių įrenginių, kaip išmanieji telefonai, kompiuteriai. Vis dėlto rekomenduotume bet kokiomis technologijomis naudotis saikingai.“

Komentuoja Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro psichologė Aušra Agintaitė.

„Nesame nei už, nei prieš išmaniuosius laikrodžius vaikams. Nors išmanieji laikrodžiai jau nebėra naujovė, šia tema vis dar sunku rasti mokslinių tyrimų, kurie leistų pagrįstai kalbėti apie jų poveikį vaikų ir suaugusiųjų fizinei bei psichinei sveikatai. Kalbant apie įtaką psichikos sveikatai, galime tik kelti hipotezes, kad svarbus ne paties laikrodžio turėjimo arba neturėjimo faktas, o įpročiai juo naudojantis. Saikingumas – tai esminė taisyklė daugelyje gyvenimo pasirinkimų, šis taip pat nėra išimtis.

Kalbant apie išmaniuosius laikrodžius ir vaikus, derėtų nepamiršti tėvų vaidmens. Išmanieji laikrodžiai tėvams gali suteikti ramybę, žinant, kur yra jų vaikas, tačiau tam tikrais atvejais tai gali tapti perdėtos kontrolės įrankiu. Nors vaikų auklėjime itin svarbios ribos, derėtų nepamiršti vaikų, kaip asmenų, privatumo ribų, ypač kai jos pažeidžiamos ne dėl siekio pasirūpinti vaiku, o daugiau dėl tėvų „rūpesčio“ pačiais savimi. Šią mintį gali iliustruoti tikras pavyzdys, kai mama skambino savo vaiko seneliui ir aiškinosi, kodėl su anūku einama prie jūros, o ne sėdima namuose, juk prie jūros nesaugu… Esame XXI amžiaus gyventojai ir išmaniosios technologijos jau tapo mūsų gyvenimo dalimi. Ar jos bus mums naudingos, ar ne, tai priklauso nuo to, kaip priimame / interpretuojame ir panaudojame gautą informaciją.“

Išmanieji laikrodžiai tėvams gali suteikti ramybę, žinant, kur yra jų vaikas, tačiau tam tikrais atvejais tai gali tapti perdėtos kontrolės įrankiu.

Prieš
Vaikas nuolat pasiekiamasPapildomas stresas tėvams įrenginiui sustreikavus
Tėvai gali matyti tikslią vaiko buvimo vietąPapildomas dirgiklis vaikui, tėvams ir ugdymo įstaigų darbuotojams, kai skambinama ne laiku
Nėra perteklinių funkcijų kaip telefone
Nesaikingas sekimo ir pasiklausymo funkcijos naudojimas pažeidžia vaiko privatumą
Vaikas mokosi sekti laikąIšmanusis laikrodis – elektromagnetinės spinduliuotės šaltinis. Spinduliuotės poveikis sveikatai nėra iki galo ištirtas
Vaikas tampa savarankiškesnisDažni įvairūs gedimai

Nepraleiskite nieko.
Prenumeruokite naujienlaiškį

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščiasAtgal į parduotuvę