Kelionės yra tai, ko laukiame su dideliu nekantrumu. Vien pamąsčius apie kelionę, lūpų kampučiai nejučia kilsteli aukštyn, o vaizduotė pasileidžia visu pajėgumu, nebepalikdama vietos ramiam susikaupimui. Tačiau šeimoms, turinčioms vieną, du ar daugiau vaikų, galvojant apie artėjančią kelionę, neretai kyla dvejopi jausmai: džiaugsmas ir kartu nerimas, azartas ir jaudulys, laimė ir įtampa. Ir tai visiškai suprantama: keliauti su vaikais reiškia ne tik įdomias pramogas, naujus potyrius, bet ir nuolatinę įtampą dėl sklandžios ir sėkmingos atostogų kloties. Svarbu nepamiršti vieno – kelionės su vaikais visada garantuoja nepamirštamus nuotykius bei įspūdžius. O taikant kelias svarbias praktines taisykles, jaudulys ir stresas išnyksta kaip pėdsakas išsvajotoje vandenyno pakrantėje.
Keiskite požiūrį
Tai, kad keliauti su vaikais sunku, tėra mitas. Priešingai – kelionės su vaikais yra kur kas žavesnės ir įspūdingesnės, kai visais patyrimais ir nuotykiais galite dalintis drauge, kai turite neįkainojamą galimybę stebėti savo vaikų reakcijas į nematytus, nepatirtus dalykus. Be jokios abejonės, rūpesčių ir nesusipratimų kyla bet kokios išvykos metu (ir ne visada problemos susijusios su Jūsų vaikais), tačiau tai yra norma net keliaujant be vaikų. Rengiantis kelionei, taikykite sau itin svarbią taisyklę: iš anksto susitaikykite, kad viskas nebus lygiai taip, kaip planavote. Ir jokiu būdu nevenkite kelionių su vaikais. Kuo dažniau keliausite su visa šeima, tuo greičiau įgysite reikiamų įgūdžių ir kontroliuoti situacijas taps vis lengviau.
Kelionės su vaikais yra kur kas žavesnės ir įspūdingesnės, kai visais patyrimais ir nuotykiais galite dalintis drauge, kai turite neįkainojamą galimybę stebėti savo vaikų reakcijas į nematytus, nepatirtus dalykus.
Paruoškite namų darbus
Net ir turint aiškų kelionės planą, visuomet nutinka netikėtumų. Nepaisant to, gerai pasiruošti ir susidėlioti svarbiausius kelionės taškus yra būtina, ypač žinant kantrybės ir supratingumo lygį jaunose galvose.
- Iš anksto pasirūpinkite šeimos narių dokumentais, atkreipkite dėmesį į jų galiojimo datas.
- Iš anksto rezervuokite vietas nakvynei. Žinoma, improvizacija ir ekspromtas – tai, kas kvepia nuotykiais ir prideda kelionėms žavesio. Tik ne keliaujant su vaikais. Viešbučio kambarį užsisakykite iš anksto.
- Dar būdami namuose galite parsisiųsti ir išstudijuoti įvairias vietines šalies, į kurią keliaujate, mobiliąsias programėles. Galbūt Jums pravers viešojo transporto, lankytinų vietų, žaidimų aikštelių, geriausių maitinimo įstaigų programėlės. Jos padeda sklandžiau organizuoti dieną, negaištant laiko ir neverčiant vaikų laukti.
Saugumas – svarbiausia
Ruošdamiesi kelionei, pasirūpinkite vaikų saugumu: supažindinkite juos su svarbiausiomis taisyklėmis keliaujant, papasakokite, kaip elgtis būnant gausiai žmonių lankomose vietose.
- Jūsų ranka ir pašonė turėtų būti saugiausia Jūsų vaikų vieta visos kelionės metu. Būtų puiku, jeigu vaikas mokėtų pasisakyti savo vardą ir vieno iš tėvų telefono numerį. Dar puikiau, jei gebėtų tai padaryti angliškai. Tačiau čia jau taikytina vyresnio amžiaus vaikams.
- Tam, kad nekiltų problemų vaikui netyčia pasimetus minioje, pasirūpinkite specialia apyranke. Ant jos užrašykite ar išsiuvinėkite gimtinės pavadinimą ir kontaktinį telefono numerį. Tuomet Jūsų vaikui tereikės parodyti apyrankę ir netrukus panika bus neutralizuota.
- Jei keliauja daugiau suaugusiųjų, pasiskirstykite pareigomis: kol vienas prižiūri vaikus, kitas gali pasirūpinti bilietais, pasiklausti kelio, gauti reikiamos informacijos, nupirkti užkandžių ir pan. Nepaleiskite savo vaikų iš akių, pasirūpinkite, kad jie niekada neliktų be priežiūros.
Numatykite papildomą laiką
Net keliaujant be vaikų neretai susiduriame su laiko planavimo problemomis. Todėl labai svarbi taisyklė, keliaujant su mažaisiais, yra viskam ir visuomet „užmesti laiko”. Neplanuotas pūslės perpildymas, netikėta isterija, į planus neįtrauktas aplinkos ištyrimas – visa tai gali sujaukti Jūsų iš anksto sudarytą grafiką. Numatę papildomo laiko neplanuotiems įvykiams ar veikloms, visuomet liksite ramūs ir užtikrinti, kad viską suspėsite laiku.
Pakuokitės protingai
Dažnai tėvams atrodo, kad vaikai kelionėje jausis saugiai, ramiai ir jaukiai, jei kartu keliaus „visi namai”: mėgstamiausi žaislai, įvairių kasdienių ritualų reikmenys ir t. t. Nesistenkite kartu vežtis visų Jums svarbių daiktų. Namai tegul lieka namuose. Kelionėse vaikai puikiai adaptuojasi prie naujų sąlygų. Praktika rodo, jog sunkiausia adaptuotis ne vaikams, o tėvams. Nieko nenutiks, jei kasdieniai ritualai bus palikti namuose. Kelionės yra puikus laikas kurti naujus ritualus.
Nesistenkite kartu vežtis visų Jums svarbių daiktų. Namai tegul lieka namuose. Kelionėse vaikai puikiai adaptuojasi prie naujų sąlygų.
- Susipakuokite tik tai, ko iš tikrųjų reikia kelionei: keli drabužių komplektai, pakaitiniai batukai, vonios ir maudymosi reikmenys, telefonai, įkrovikliai, piniginės ir dokumentai. Žinoma, įsidėkite ir sauskelnių mažam kūdikiui, tačiau nepamirškite, jog jų nusipirkti galėsite ir nuvykę į kelionės tikslą. Visai nebūtina temptis atskiro lagamino sauskelnėms ar tyrelėms.
- Susipakavę kompaktiškai, galėsite džiaugtis lengvesne kelione. Tai ypač aktualu aktyviai keliaujant, kai visi nešuliai keliauja drauge. Jei vienoje rankoje nešate vaiką, kitoje tikrai nenorėsite vilkti 30 kg sveriančios mantos su barškučiais ir lavinamaisiais kilimėliais.
- Svarbiausius daiktus – telefoną, piniginę, dokumentus, drėgnas servetėles, porą sauskelnių – laikykite nedidelėje patogioje kuprinėje šalia savęs. Čia galite įsimesti ir būtinų medicininių reikmenų, tokių kaip priešalerginiai vaistai, vaistai nuo ūmaus skausmo, pleistrai žaizdelėms, taip pat specifiniai šeimai reikalingi medikamentai. Visuomet praverčia vanduo ir keletas užkandukų.
Nepamirškite užkandžių
Valgyti – vienas mėgstamiausių užsiėmimų beveik visiems be išimčių. O jaunam, augančiam organizmui – ypač. Užkandžiai kelionių metu tampa svarbiu aspektu ne tik energijai palaikyti. Tai drauge ir puiki veikla, prasmingas bei naudingas laiko praleidimo būdas. Pasirūpinkite užkandžiais ir sutaupysite sau daug laisvo ir ramaus laiko, kol Jūsų mažieji mėgausis mėgstamiausiomis vaisių juostelėmis, avižiniais batonėliais, trapučiais ar kitais Jūsų paruoštais užkandžiais.
Ką veikti?
Tai – klausimas žudikas, neretai nokautuojantis per galvą besiverčiančius tėvus. Šįkart keliaujant su vaikais šis klausimas Jūsų nebepakirs. Štai keli patarimai, ką veikti kelionės metu.
- Pasakokite, rodykite ir aiškinkite vaikams viską, ką matote aplinkui. Kuo labiau sudominsite juos aplinka, užimsite jų ausis ir akis, tuo mažesnė tikimybė, jog į darbą bus paleistos mažųjų kojos ir gerklės.
- Jau aptarta, jog maisto ragavimas ir aplinkos tyrinėjimai gali būti puikiausias užsiėmimas jūsų vaikams. Tačiau labai tikėtina, jog šios veiklos jiems bus per maža. Tokiu atveju į kelionę pasiimkite Jūsų vaiko amžiui tinkamų knygelių. Visuomet smagu pavartyti knygos puslapius ir išklausyti įtraukiančią istoriją dundant traukiniu, nuobodžiaujant lėktuve ar mašinoje.
- Kelionėje taip pat gali praversti mėgstamiausių pasakų, dainų, eilėraštukų įrašai. Jų galima klausytis automobilyje arba bet kur kitur, naudojant ausines ir netrikdant aplinkinių ramybės.
- Jei norisi kiek aktyvesnės veiklos, proto mankštos, tinka užduočių sąsiuvinis, žaidimai „Alias” (kelioninis variantas mažoje patogioje dėžutėje) arba „Uno”.
- Tėvai drauge su vaikais gali pažaisti paprastą, bet smagų ir nemažai laiko „pratempiantį” žodinį žaidimą: vedėjas sugalvoja įžymų žmogų / daiktą / gyvūną, o kiti žaidimo dalyviai, užduodami klausimus, į kuriuos vedėjas gali atsakyti tik „taip” arba „ne”, bando atspėti sugalvotą žodį.
- Puiki pramoga, ilgai sėdint vienoje vietoje, yra „nykščių karas”. Du žaidėjai susikabina pirštų galiukais ir nykščius pakelia į viršų. Sulig skaičiumi „trys”, prasideda kova. Laimi tas, kuris nykščiu nulenkia priešininko nykštį.
Kuo labiau sudominsite juos aplinka, užimsite jų ausis ir akis, tuo mažesnė tikimybė, jog į darbą bus paleistos mažųjų kojos ir gerklės.
Numatykite galimybę pailsėti
Pavargę vaikai – prasti kelionių kompanionai, todėl labai svarbu suorganizuoti jiems pogulio, poilsio galimybę. Praktiškiausias būdas nieko nepražiopsoti, viską apžiūrėti ir drauge neišvarginti savo mažųjų yra naudoti patogiai sulankstomą, kaip pienės pūkas lengvą „skėtuką”. Tai puiki investicija į ramią, komfortišką ir smagią kelionę.
Pasinaudoję šiais patarimais, keliausite smagiai ir be rūpesčių (na, beveik be rūpesčių). Vaikai kelionėse – ne priešai, kuriuos reikia sutramdyti ir nugalėti. Tai geriausi palydovai ir draugai, puikūs mokytojai ir didžiausi įkvėpėjai! Gerų patirčių, pamokų ir įspūdžių su Jūsų mažaisiais pasaulio tyrinėtojais!