Asmeninė patirtis. Du sūnūs – du primaitinimo būdai
Prieš dvejus metus, artėjant pirmagimio primaitinimo laikui, pradėjau rinkti informaciją apie tai, nuo ko pradėti, koks maistas būtų tinkamiausias pirmiesiems kūdikio tikro maisto kąsniams. Informacijos apie primaitinimą tyrelėmis ir košėmis sraute radau straipsnių ir apie „naują“ primaitinimo būdą – BLW (angl. Baby lead weaning, liet. Kūdikio vedamas primaitinimas). Lietuvių kalba informacijos apie šį primaitinimo būdą tuomet stigo, skaičiau anglų kalba. Žavėjausi šio primaitinimo būdo privalumais, tačiau, užbėgdama už akių, turiu prisipažinti, kad mano pirmagimis visgi buvo maitinamas košėmis. Kodėl? Visų pirma, auginant pirmagimį, turėjau daug daugiau baimių ir mažiau pasitikėjimo savimi. Aplinkoje nebuvo nei vienos mamos, kuri būtų pasirinkusi šį primaitinimo būdą, galėtų pasidalinti patirtimi ir būti sektinas pavyzdys. Močiutės ir mamos, išgirdusios apie mano ketinimus, gąsdino baisiausiomis baigtimis. Dar viena svarbi priežastis, padidinusi mano baimes, buvo ta, jog pasiteiravus apie šį primaitinimo būdą savo, rodos, jauno ir progresyvaus šeimos gydytojo, pamačiau tik išpūstas akis. Taigi pirmagimis buvo primaitinamas tyrelėmis ir košėmis. Vyresnėlis auga sveikas, normalaus kūno svorio ir sveiko apetito vaikas.
Artėjant antrojo sūnaus primaitinimo laikui, lyg ir neplanavau bandyti kažko naujo – tyrelės rodėsi saugus, jau išbandytas variantas. Tačiau mažajam valgytojui vis dažniau atsisakant mano siūlomo košės šaukšto, ėmiau ieškoti alternatyvų, rimčiau svarstyti apie seniai girdėtą BLW. Šįkart savo aplinkoje atradusi sėkmingų tokio primaitinimo metodo taikymo pavyzdžių, daug labiau pasitikėdama savimi nutariau, kad bandysime BLW ir mes. Tikrai nesigailiu, jog ryžausi. Mažylis vėl domisi maistu. Nors trina, mėto, bet ir ragauja mano pasiūlytus maisto produktus, kokius dažniausiai valgo visa šeima.
Tradicinis primaitinimas tyrelėmis
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kūdikio primaitinimą pradėti nuo 6 mėnesio. Šio amžiaus kūdikio virškinimo sistema jau subrendusi priimti naują maistą. Pradėti primaitinimą rekomenduojama nuo daržovių tyrės (pvz., bulvių, morkų) arba grūdų be glitimo košės (pvz., ryžių, kukurūzų). Primaitinimas pradedamas nuo mažo šaukštelio. Kiekį reikėtų didinti palaipsniui, pridedant kasdien po truputį (iki pilnos – 150 ml – porcijos). Nuo 6–7 mėnesių vienas maitinimas pienu pakeičiamas daržovių arba kruopų koše (pasirinktinai). Maždaug nuo 8 mėnesių pakeičiami 3 maitinimai pienu: duodama pasirinkta kruopų košė pusryčiams ir vakarienei, o pietums – daržovės su mėsa. Vaisių tyrelė gali būti kaip desertas arba užkandis priešpiečiams arba pavakariams. Šį primaitinimo būdą renkasi daugelis, jį taip pat dažniausiai rekomenduoja šeimos gydytojai.
Privalumai | Trūkumai |
Daug informacijos apie šį primaitinimo būdą; jį dažniausiai rekomenduoja šeimos gydytojai | Lengva kūdikį permaitinti |
Aiškus „grafikas“, kada, kuo ir kaip maitinti kūdikį | Dažnas tėvas nusivilia savimi, jei vaikas atsisako valgyti; maitinimas virsta tėvų ir kūdikio „mūšio lauku“ |
Primaitinant kūdikį tradiciniu būdu sulaukiama daugiau palaikymo iš tėvų, senelių, draugų. | Mažylis neturi galimybės pačiupinėti, pauostyti, patyrinėti įvairių maisto produktų |
Drąsiau maitinti dėl santykinai mažesnės rizikos springti | Košelėmis maitinami vaikai vėliau gali būti išrankesni maistui |
Tėvai jaučiasi drąsiau, galėdami „reguliuoti“ kūdikio meniu | Ilgiau trunka maisto paruošimas kūdikiui |
Daugiau švaros ir tvarkos virtuvėje |
BLW primaitinimo metodas. Kas tai?
Terminą „baby led weaning“ sukūrė sveikatos specialistė, akušerė Gill Rapley, dažnai vadinama šio metodo pradininke. Šį metodą taip pat galima pavadinti kūdikio primaitinimu gabaliukais smulkintu kietu maistu. Jį taikant, vaikui leidžiama valgyti pačiam nuo pat primaitinimo pradžios.
Kada pradėti? Primaitinimą BLW metodu rekomenduojama pradėti tada, kai kūdikis pradeda domėtis maistu ir jau tvirtai sėdi. Nemažai atliktų medicininių tyrimų rodo, kad dauguma vaikų pradeda siekti maisto būdami 6 mėnesių amžiaus. Tokiu metu pradėti primaitinti rekomenduoja tiek Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO), tiek dauguma sveikatos priežiūros specialistų.
Kaip tai vyksta? Mažylis sodinamas prie stalo kartu su visa šeima ir prisijungia tuomet, kai yra pasiruošęs. Kai tik vaikas susidomi maistu, ima jį į rankas ir pradeda tyrinėti, tėvai skatina jį tai daryti. Visai nėra svarbu, ar pradžioje vaikas kažką suvalgys, ar ne. Maistas siūlomas tokio dydžio ir formos gabaliukais, kad būtų patogūs paimti kūdikiui į ranką. Pirmiesiems bandymams geriausia kūdikiui siūlyti garintas ar virtas daržoves. Nuo pat pradžių kūdikis valgo pats, niekas jo nemaitina šaukšteliu. Vėliau kūdikiui siūlomas ir tirštas maistas. Jis juo ne maitinamas, o skatinamas pats kabinti šaukštu ar pirštais. Tik nuo mažylio priklauso, kiek maisto bus suvalgyta vieno valgymo metu, ir kaip greitai išsiplės mėgstamų produktų sąrašas. Kūdikis ir toliau maitinamas motinos pienu arba mišinuku, kai tik yra poreikis.
Nors primaitinant BLW metodu nėra nurodomas produktų sąrašas su laipsnišku jų įvedimu į valgiaraštį, tačiau rekomenduojama vengti šių produktų: druskos – nes kūdikiai negali apdoroti druskų ir dideli jų kiekiai gali pakenkti; cukraus – vaikams nereikia papildomų tuščių kalorijų ir dantukų gadinimo dar jiems net neišdygus; medaus – vengti iki pirmojo gimtadienio dėl botulizmo rizikos; neskaldytų riešutų – dėl springimo pavojaus; liesų produktų – iki 2 metų amžiaus vaikams vystytis labai reikalingi riebalai; perdirbto maisto – jame yra per daug druskos; kaulingų žuvų – kaulai kelia pavojų springti (vaikui reikia duoti gerai išdarinėtą žuvį be ašakų); žalių ir neparuoštų kiaušinių – dėl salmoneliozės rizikos.
Privalumai | Trūkumai |
Mažylis gali pačiupinėti, pauostyti maistą | Mažai patikimos informacijos apie šį metodą lietuvių kalba |
Vaikas išmoksta valgyti jam tinkamu laiku ir tempu. Taip patenkinamas maisto medžiagų poreikis, o kartu tobulėja ir mažylio savarankiško valgymo įgūdžiai bei organizmo gebėjimas pasisavinti kietą maistą | Gana mažai šeimų praktikuoja šį primaitinimo būdą, todėl tūksta įkvepiančių pavyzdžių |
Kramtymas treniruoja žandikaulius ir liežuvį, o tai padeda greičiau vystytis kalbai | Dauguma šeimos gydytojų nežino apie šį primaitinimo būdą |
Pradėti valgyti kietą, gabaliukais smulkintą maistą vaikas gali tik išaugęs liežuvio išstūmimo refleksą. Taigi sumažėja rizika pradėti primaitinti kietu maistu per anksti, kai kūdikis tam dar nepasirengęs | Tėvai negali kontroliuoti vaiko suvalgomo maisto kiekio, taigi dauguma baiminasi, kad vaikas liks alkanas, negaus pakankamai maistinių medžiagų |
Valgydamas pats, kūdikis ugdo savo savarankiškumą, pasitikėjimą savimi | Tėvai labiau baiminasi dėl vaikų springimo atvejų |
Vaikai greičiau išmoksta paimti į rankas įvairaus dydžio, formos ir tekstūros daiktus. Lavėja rankų ir akių koordinacija | Netvarkos mažylio valgymo metu yra gerokai daugiau, nei maitinant kūdikį įprastu būdu |
Siekdamas maisto ir dėdamas jį į burną pats, mažylis suvalgo tik tiek, kiek jo organizmui reikia | |
Vaikai, kuriems nuo pat pradžių siūlomas įvairus kietas ir tirštas maistas, būna ne tokie išrankūs maistui | |
Jei šeima valgo sveikai, nereikia atskirai gaminti kūdikiui, užtenka susmulkinti maistą reikiamo dydžio gabalėliais |
Specialisto komentaras
LSMU ligoninės Kauno klinikų Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus gydytoja neonatologė Eglė Lysovienė:
„Šis primaitinimo būdas yra gana naujas Lietuvoje. Nedaug gydytojų apie jį žino, domisi, todėl tėvams gana dažnai tenka susidurti su skeptišku požiūriu. Apie BLW primaitinimą sužinojau ne iš kolegų, o iš savo sesers, kai ji augino jau antrąjį sūnų. Ji paklausė mano, kaip vaikų gydytojos, nuomonės apie tokį primaitinimo metodą. Nieko nebuvau apie jį girdėjusi, tad pirmiausiai teko pasidomėti ir pasigilinti. Pastudijavus daugiau, tai pasirodė itin natūralus metodas primaitinti kūdikius. Neįžvelgiau neigiamų aspektų ar galimų pavojų kūdikio sveikatai.
Susilaukusi savo pirmagimės, jau žinojau, kad primaitinsiu BLW būdu. Iš arti pamačiau, kaip tobulėja vaiko įgūdžiai, kiek džiaugsmo jam suteikia savarankiškas valgymas. Įsitikinusi BLW būdo pranašumais, drąsiai rekomenduoju šį primaitinimą sveikiems kūdikiams. Žinia apie BLW sparčiai plinta ir jau nemažai mano jaunųjų kolegių pačios praktikuoja bei rekomenduoja šį primaitinimo metodą savo pacientams.
Matydamos informacijos lietuvių kalba trūkumą šia tema, kartu su kolege sukūrėme Facebook grupę, kurioje pateikiame naudingą informaciją apie BLW. Tėveliai gali klausti ir diskutuoti kylančiais klausimais. Šiais metais pasaulį išvydo ir pirmasis internetinis puslapis apie BLW: www.blw.lt. 2020 m. vasario mėnesį drauge su asociacija „Padedu augti – šeimos gerovės specialistai“ išleisime metodo autorės Gill Rapley knygą „Baby led weaning“ lietuvių kalba. Kviečiame ir jus prisidėti prie šios knygos leidybos. Daugiau informacijos: http://www.blw.lt/blw-knyga/. Tikiu, kad kuo daugiau žinių apie BLW turėsime, tuo lengviau bus priimti ir palaikyti tėvus, pasirinkusius šį kelią.“
Svarbu abiem primaitinimo atvejais
Kūdikiai gali springti ne tik maisto gabaliukais, bet ir košele ar net pienu. Kūdikiai turi labai stiprų žiaugčiojimo refleksą, kuris ir apsaugo juos nuo per didelių maisto gabaliukų patekimo į gerklę. Jei pats vaikas valdo valgymo procesą, tikimybė springti yra nė kiek ne didesnė, nei tada, kai maitinama šaukštu košele.
Iš pradžių, ragaudamas kietą maistą, Jūsų kūdikis tikrai žiaugčios. Taip jis mokysis ir atpažins, kokio dydžio kąsnį gali nuryti, o koks jam yra per didelis. Taigi labai svarbu atskirti, kada vaikas žiaugčioja, o kada jau springsta, nes nuo to priklausys ir Jūsų veiksmai.
Žiaugčiojimas
- Vaikas pravėręs burną ir stumia liežuvį į priekį. Jo veidas gali kiek paraudonuoti.
- Vaikas spjaudosi ir kosti. Tai geras ženklas – vadinasi, jis viską kontroliuoja pats.
- Netrukdykite žiaugčiojančiam vaikui. Būtent jūsų įsikišimas gali lemti tikrąjį užspringimą.
- Jokiu būdu netraukite maisto gabaliuko vaikui iš burnos.
Springimas
- Vaikas ima mėlynuoti.
- Vaikas nutyla, negali išleisti jokio garso.
- Jei springimas dalinis, vaikas gali pradėti kosėti. Tai geras ženklas, rodantis, kad mažylis bando pašalinti svetimkūnį.
JEI VAIKAS TYLUS IR PRADEDA MĖLYNUOTI, TUOJAU PAT IMKITĖS PIRMOSIOS PAGALBOS VEIKSMŲ, KAD PAŠALINTUMĖTE SVETIMKŪNĮ