Sauskelnių tyrimas

Dalintis

Prieš šimtmetį amerikietės namų šeimininkės iš dušo užuolaidos pasiūtos pirmosios sauskelnės užkariavo pasaulį. Šiandien be jų neapseina nei vieno kūdikio užpakaliukas. Vieni jas naudoja nuolat, kai kas pamainomis su daugiakartinėmis sauskelnėmis ar vystyklais. Visgi dauguma renkasi šį jaunų tėvų buitį itin palengvinantį išradimą naudoti kasdien. 

Išbandysime Lietuvos prekybos centruose siūlomą populiariausių prekės ženklų produkciją. Įvertinsime kainos ir kokybės santykį, sugeriamumą, patogumą bei kitas savybes. Atliekamas tyrimas yra nepriklausoma mamos nuomonė, paremta praktika. Išbandyta su nuosavu pusės metų amžiaus sūnumi 🙂

P. S. Sugeriamumo testas buvo atliekamas taip: per visą sauskelnių ilgį ant visų testuojamų sauskelnių buvo užpilta 30 ml vandens. Sauskelnių sugeriamumas patikrintas prispaudžiant sausą popierinę servetėlę 2 kartus: pirmą kartą – vos užpylus vandenį, antrąjį kartą – praėjus minutei. Sugeriamumą įvertinau balais nuo 1 iki 5.

Pampers Pure protection 

Sudėtis: gamintojas nurodo, kad sauskelnės pagamintos iš aukščiausios kokybės medvilnės, augalinės kilmės pluošto. Sudėtyje nėra kvapiklių, chloro ir latekso. Sugeriamoji dalis gaminama iš celiuliozės. Tiesa, sudėtyje nurodomi ir tokie komponentai, kaip polietilenas (kad neperšlaptų), poliesteris (akytas sauskelnių paviršius), poliakrilatas (sugeriamumui) ir kt. Taigi ekologiškomis šių sauskelnių laikyti negalime. 

Sugeriamumas: pirmojo segeriamumo tikrinimo metu, popierinė servetėlė šiek tiek sudrėko, tačiau po minutės, patikrinus dar kartą, servetėlė buvo visiškai sausa. Skiriu 4 balus iš 5.

Sertifikatai / Žymos: ant pakuotės nurodoma, kad šis gaminys patikrintas dermatologų; žyma nurodo, jog sudėtyje yra medvilnės. 

Kaina: € 0,37 / vnt.

Mamos vertinimas: „Pampers“ – bene populiariausias sauskelnių prekės ženklas, kalbininkų siaubui, beveik tapęs bendriniu lietuvių kalbos žodžiu, kai kalbama apie kūdikių ekskrementų sulaikymą kelnėse. Sauskelnės bespalvės, bekvapės, švelnios, malonios liesti, patogiai užsegamos. Lipdukai pritvirtinti prie tampraus, bet švelnaus audinio, tad sauskelnės laikosi tvirtai, nespaudžia. Krašteliai – su dviguba apsauga nuo pratekėjimo, taigi „nelaimių“ tikimybė – minimali. Sugeriantis sauskelnių plotas su tinkleliu (dar geresniam įvairaus tirštumo turiniui absorbuoti), gana plonas, taigi kūdikiui bus patogu. Sauskelnių priekyje – drėgmės indikatorius, informuojantis tėvus apie sauskelnių užpildymą. 

Produktas, rodos, tikrai kokybiškas ir patogus naudoti. Vienintelis šių sauskelnių  minusas – kaina. Beveik 40 euro centų už vienas sauskelnes – tikrai daug, ypač suskaičiavus, kiek jų prireikia per dieną, savaitę, mėnesį, metus. 

ECO by Naty 

Sudėtis: gamintojas nurodo, kad sauskelnės pagamintos iš visiškai (100 proc.) natūralių ir biologiškai suyrančių medžiagų. Sudėtyje nėra chloro, dioksinų, kvapiklių, ftalatų, dažų. Viršutinis sluoksnis ir sugeriamoji dalis gaminama iš išskirtinės kokybės skandinaviškos celiuliozės, apsauginis sluoksnis – iš natūralaus kukurūzų pluošto (alternatyva naftai (polietilenui) arba genetiškai modifikuotiems kukurūzams).

Sugeriamumas: pirmojo sugeriamumo tikrinimo metu popierinė servetėlė gerokai sudrėko, po minutės, patikrinus dar kartą, servetėlė buvo dar vos vos drėgna. Skiriu 3 balus iš 5.

Sertifikatai / Žymos: „Ab Vincotte“ sertifikatas, žymintis biologiškai saugiai gaminamus produktus; FSC ženklas užtikrina gaminiuose naudojamos medienos produkcijos kilmės patikimumą (šiuo atveju tai – skandinaviška celiuliozė). Šios sauskelnės ištirtos Švedijos Astmos ir alergijos asociacijos.

Kaina: € 0,32 / vnt.

Mamos vertinimas: šios sauskelnės giriamos dėl išskirtinės švediškos kokybės, taip pat yra pačios ekologiškiausios iš visų šiame tyrime pristatomų sauskelnių. Nors draugiškiausias sprendimas gamtai būtų vienkartinių sauskelnių išvis nenaudoti – verčiau rinktis daugkartines – tačiau, jei sąžinė graužia dėl taršos, šios, tikėtina, suirs greičiausiai. Sauskelnės bespalvės, bekvapės, švelnios, su dviguba apsauga šonuose, patogiai užsegamos. Naty sauskelnės man pasirodė gražiausios – minimalistinio dizaino, išmargintos gamtos motyvais. Gaila, kad tai nėra svarbiausias kriterijus renkantis. Nors sauskelnės – patrauklios išvaizdos bei natūralios sudėties, tačiau medžiaga, iš kurios jos pagamintos, gana kieta, o sugeriamasis sluoksnis – storokas. Sūnui pripildžius sauskelnes, jos dar labiau padidėjo ir judėti mažyliui su tokiu balionėliu buvo sunkoka – teko gana greitai (po kokios 1 val.) pakeisti sauskelnes į naujas. Be to jų sugeriamumas nėra pats geriausias: pagal mano atlikto testo rezultatus – 3 iš 5 balų. Taigi šių sauskelnių privalumai: ekologiškos, sudėtyje neturi alergenų, gražios; minusai: brangokos, ne itin gerai sugeria ir (bent mums pasirodė) nelabai patogios. 

Bambo Nature

Sudėtis: šių sauskelnių aprašuose pabrėžiama, kad tai vienos draugiškiausių aplinkai sauskelnių rinkoje. Sudėtyje nėra chloro, drėkinančių losjonų, sintetinių kvapiklių, latekso, ftalatų. Sugeriamajame sluoksnyje naudojamas „Odour“ absorbentas, kuris sugeria skystį ir kvapą. Tačiau, atidžiau patyrinėjus sudėtį, galima rasti ir tradiciškai sauskelnėms naudojamų ne tokių ekologiškų komponentų, kaip polipropilenas (plastikas), polietilenas, poliakrilatas (sugeriamumui).

Sugeriamumas: pirmojo sugeriamumo tikrinimo metu popierinė servetėlė buvo šiek tiek drėgna, po minutės, patikrinus dar kartą, servetėlė buvo visiškai sausa. Skiriu 4 balus iš 5.

Sertifikatai / Žymos: „Nordic Eco-label“ žymi ekologišką sudėtį; FSC ženklinimas reiškia, kad  sauskelnių sudėtyje esantis pūkas gaminamas iš tvarios miškininkystės medienos. Ant pakuotės taip pat nurodoma, kad gaminys patikrintas dermatologų.

Kaina: € 0,30 / vnt.

Mamos vertinimas: nors sauskelnės pristatomos kaip itin draugiškos gamtai, jų sudėtis niekuo neypatinga. Sudėtyje galima rasti įprastai sauskelnėms naudojamų naftos produktų. Tiesa, kitaip nei ant maisto produktų pakuočių, ant sauskelnių pakuotės esančiame produkto sudėties sąraše nėra nurodoma, koks kiekis kokios medžiagos yra naudojamas. Kadangi produkcija žymima Nordic Eco-label“, galima tikėtis, kad teršiančių komponentų yra mažiau nei draugiškų aplinkai. Sauskelnės bekvapės, bespalvės, švelnios liesti, su dviguba apsauga nuo pratekėjimo šonuose. Užsegimo lipdukai labai siauri (palyginus su kitų sauskelnių), nelabai tvirtai prilimpantys. Sakyčiau, tai niekuo neišsiskiriančios sauskelnės: nei sudėtim, nei ypatingu sugeriamumu, nei kokiomis nors dar išskirtinėmis savybėmis, todėl, manau, yra neadekvačiai brangios. Iš esmės, jas pirkdami,mokame už „žaliąją legendą“.

Huggies Elite Soft

Sudėtis: sudėtis ant pakuotės nenurodoma. Rašoma, kad sauskelnių gamybai naudojama medvilnė.

Sugeriamumas: pirmojo sugeriamumo tikrinimo metu, popierinė servetėlė buvo beveik sausa, po minutės, patikrinus dar kartą, servetėlė buvo visiškai sausa. Skiriu 5 balus iš 5.

Sertifikatai / Žymos: nurodoma, kad sauskelnės buvo patikrintos dermatologų.

Kaina: € 0,26 / vnt.

Mamos vertinimas: gaila, kad niekaip negalima pažvelgti į gaminio sudėtį. Sauskelnės bespalvės, bekvapės ir, tiesą sakant, iš visų testuotų sauskelnių – pačios švelniausios (ne veltui pavadinimas yra Elite Soft). Pažangiausias iš visų atrodo ir šių sauskelnių dizainas: nugaroje yra labai gerai priglundanti juostelė, sauganti nuo sauskelnių turinio prabėgimo (tai itin aktualu, kai kūdikis vis dar gana daug laiko praleidžia gulėdamas ant nugaros). Šoniniai krašteliai labai patogiai prakirpti, kad netrukdytų judesiams. Per visą sauskelnių ilgį yra indikatorius, rodantis, kada laikas keisti sauskelnes. Patogus, platus sauskelnių užsegimas. Verta pastebėti, kad, nors visos išbandomos sauskelnės buvo pirktos 4 dydžio, šios, palyginus su kitomis, yra šiek tiek mažesnės. Sauskelnės labai patogios naudoti, gerai sugeriančios. Kaina mano nuomone, atitinka kokybę. Neramina tik nenurodyta sauskelnių sudėtis.

Favorit Dry&Soft

Sudėtis: sudėtis ant pakuotės nenurodoma.

Sugeriamumas: pirmojo sugeriamumo tikrinimo metu, popierinė servetėlė buvo, galima sakyti, šlapia. Po minutės, patikrinus dar kartą, servetėlė buvo vis dar gerokai drėgna. Skiriu 2 balus iš 5.

Sertifikatai / Žymos: nėra.

Kaina: € 0,14 / vnt.

Mamos vertinimas: pačios ekonomiškiausios tyrimo sauskelnės – dvigubai ar beveik trigubai pigesnės už kitas šiame tyrime apžvelgiamas sauskelnes. Sauskelnės bakvapės, plonos, gana kietos. Jas liečiant, ant pirštų galų lieka kažkoks nemalonus jausmas, tarsi pirštai būtų kažkuo aplipę. Sugeriamasis sluoksnis violetinės-mėlynos spalvos. Užsegimas patogus, įprastas. Sauskelnės turi šonines apsaugas nuo pratekėjimo. Nors ant pakuotės rašoma, kad sauskelnės laidžios orui, iš pirmo žvilgsnio taip neatrodo. Viršutinė sauskelnių medžiaga labiausiai iš visų tyrinėtų sauskelnių primena tą polietileno užuolaidą, iš kurios buvo pasiūtos pirmosios pasaulyje sauskelnės. O ir sugeriamumas nenudžiugino. Pagal mano atlikto testo rezultatus joms teko tik 2 balai iš 5 galimų. Taigi pasitvirtino iš anksto numanyta tiesa, kad pigiausias produktas dažnai būna abejotinos kokybės. 

Ką pavyko sužinoti?

  • Kad ir kaip gražiai reklamuojama, koks ekologiškas tai produktas, dažniausiai sudėtyje vistiek galima rasti gamtai nedraugiškų komponentų, tai:  įvairūs plastikai, polietilenai, poliekrilatai ir pan. 
  • Nors nei vienos sauskelnės sūnui nesukėlė alerginės reakcijos, o ir iššutimų neatsirado, visgi pigiausios produkcijos naudoti nuolat nesirinkčiau. 
  • Pačios ekologiškiausios – ne visada pačios geriausios. 

Nepraleiskite nieko.
Prenumeruokite naujienlaiškį

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščiasAtgal į parduotuvę